Избор на правилния лаптоп за вашите нужди
Приблизително време за четене: 11 мин. и 47 сек.
Добавен на 05 октомври, 2023
За повече яснота, ще разгледаме най-важните компоненти поотделно, които изграждат всеки един лаптоп, за да добиете по-подробна представа:
1. Операционна система
Преди да започнете да разглеждате лаптопи, трябва да разберете коя операционна система (ОС) работи най-добре за вас. Обмислянето на какъв софтуер трябва да работи и на кои операционни системи работи този софтуер ще ви помогне да определите хардуера, от който се нуждаете.
Има четири основни компютърни операционни системи. Всеки има своите силни и слаби страни. Ето общ преглед на всеки:
Windows: най-често използваната операционна система. Това е най-добрият избор, ако имате нужда от приложения на Microsoft като MS Office, Access или Outlook. Освен това има повече лаптопи с Windows, от които да избирате, отколкото всяка друга операционна система. Прочетете нашите избори за най-добрите лаптопи, най-добрите лаптопи за игри и най-добрите евтини лаптопи, за да видите някои от възможностите за избор. Тук, в зависимост от хардуерната конфигурация имате възможност да ползвате най-новата версия - Windows 11, ако пък не - Windows 10 върши също чудесна работа. Това е ОС, която е най-подходяща за игра на игри.
MacOS: MacOS на Apple е малко по-удобен за начинаещи от Windows, но е тясно свързан с хардуера на компанията. Вероятно не е първият ви избор, ако не притежавате iPhone или iPad и опциите ви са ограничени до MacBook.
Chrome OS: Ако можете да извършвате повечето от задачите на вашия лаптоп в уеб браузър, Chrome OS е добър избор. Лаптопите Chrome (наречени Chromebook) също са сред най-евтините (и най-малко мощните), които ще намерите, така че операционната система също си струва да се обмисли, ако сте с ограничен бюджет. Уловката е, че приложения като Creative Suite на Adobe или Microsoft Office няма да работят. Някои приложения, по-специално Office, имат версия за телефон/таблет с Android, която може да успеете да инсталирате на вашия Chromebook, но приложенията за Android често не работят добре.
Linux: Ако не се нуждаете от MS Office и нямате нищо против кривата на обучение, можете да инсталирате Linux на почти всеки хардуер за лаптоп, създаван някога. Уловката е, че популярни приложения като MS Office и Creative Suite на Adobe не работят. Има обаче безплатни алтернативи с отворен код като LibreOffice, Darktable (замяна на Adobe Lightroom) и GIMP (замяна на Adobe Photoshop).
2. Процесор
След като разберете коя операционна система искате и имате някаква представа за софтуера, който ще използвате, можете да разберете минималните хардуерни спецификации, от които се нуждаете. Първото нещо, което ще разгледаме, е процесорът, наричан още чип или CPU (Central Processing Unit).
На пазара съществуват цели две компании, които произвеждат процесори: Intel и AMD.
Процесори Intel
Основните процесори на Intel са Core i3, Core i5, Core i7 и Core i9. Core i3 е най-малко мощният, Core i9 е най-мощният. Обикновено изпускаме „Core“ от името, защото се повтаря.
Във всяка от тези линии чипове Intel използва загадъчни низове от цифри и букви, които ви дават повече информация за възможностите на този чип и кога е излязъл. Ако се научите да ги дешифрирате, това ще ви помогне да вземете по-добри решения за покупка.
Intel Core i5-12510U е един пример за начинът, по който се изписва моделът на всеки процесор от марката Intel. Нека го разбием. Първите числа ("12") се отнасят до поколението; в този случай това е чип от 12-то поколение. i5-11510U ще бъде чип от 11-то поколение или такъв, който вероятно е година или повече по-стар.
Следващите две или три числа ("510") са свързани с производителността. Колкото по-високи са тези числа, толкова по-мощен е чипът. Това обаче е вярно само в рамките на тази линия чипове. Intel Core i5-12510U е малко по-мощен от Intel Core i5-12210U, но много по-малко мощен от Intel Core i7-12350U. Чипът i7 винаги е по-мощен от i5 и разликата е по-голяма от разликата между всеки два чипа в една и съща линия чипове.
Буквата в края на името на чипа ("U" в нашия пример) е обозначението на Intel за целта на чипа. За лаптопи буквите, които ще видите в края, са Y, U и H . Единственото, за което трябва да се тревожите, са чиповете от серията Y, които са оптимизирани за живот на батерията. Това е добре, ако често сте далеч от щепсела за дълги периоди от време, но този допълнителен живот на батерията идва за сметка на известна производителност. H чиповете са оптимизирани за производителност, а U чиповете са „енергийно ефективни“, но не са „изключително“ ефективни като Y линията.
Процесори AMD
Имената на чиповете на AMD са също толкова трудни за дешифриране, колкото и тези на Intel.
В името AMD Ryzen 5 7600X „7“ е поколението (на колко години е; по-високо е по-добре), а „6“ е колко мощен е. „6“ ще направи този пример чип със средна мощност, докато 3 или 4 ще бъде по-слаб (по-бавен). Следващите две числа нямат голямо влияние върху нищо. “X” в края показва висока производителност. Други буквени обозначения включват U за ултра-ниска мощност.
Има ли огромна разлика между чиповете на Intel и AMD? Моят опит, тествайки десетки и двете всяка година, е, че зависи. Най-общо казано, Intel i5 е неразличим от Ryzen 5, извън много специфични бенчмаркове. Те са подобни, когато правите неща като сърфиране в интернет или редактиране на документи. Същото важи и за Intel i7 и Ryzen 7, както и за Intel i3 и Ryzen 3.
Графичната производителност е областта, в която ще забележите разлика. При моите тестове, както при бенчмаркове, така и при реална работа, интегрираната графика на AMD има тенденция да се представя по-добре от Intel при задачи с интензивна графика – помислете за редактиране на видео или игра на игри. Най-новата серия чипове на Intel намали значително тази разлика, но AMD все още има предимство. Може да се възползвате от закупуването на AMD машина, ако сте видеоредактор или геймър, но това, което най-вероятно искате, е специална графична карта.
Колко процесорна мощност ви е необходима?
Ако сте типичен потребител, който използва уеб браузър, Office пакет на Microsoft и може би дори някакъв софтуер за редактиране на снимки, препоръчваме лаптоп с процесор Intel Core i5 от 11-ти поколение или по-нов. Това ще бъде нещо като „Intel Core i5-9350U“.
Ако можете да си го позволите, чипът Intel i7 прави добър ъпгрейд и ще направи вашия лаптоп значително по-бърз. Допълнителната мощност обаче често означава по-кратък живот на батерията, така че ще трябва да балансирате това с вашите нужди. Лаптоп за игри, например, би използвал i7 (или i9) чип, но i3 или i5 обикновено са подходящи за по-малко взискателни задачи.
По същия начин, за средния потребител серията AMD Ryzen 5000 ще е достатъчна, но Ryzen 7000 прави добър ъпгрейд – отново на цената на живота на батерията.
Ако компилирате софтуер, редактирате видео или работите с много големи бази данни, вие ще искате повече процесорна мощност от останалите. Насочете се към Intel i7 или Ryzen 7. Ще искате също и повече RAM, но ще стигнем до това след минута.
3. Видео карта (графична карта)
Технически всички лаптопи имат графични карти, но повечето са включени в дънната платка с процесора. Този подход, известен като "интегрирана графика", е подходящ за повечето потребителир които не използват машината за игри или графични и видео обработки. Ще можете да гледате HD филми и дори да играете обикновени игри без проблем дори с вътрешната интегрирана видео карта.
Ако сте геймър или редактирате много видео, вие ще искате лаптоп с отделна (външна) графична карта и много по-мощна графична карта. AMD и Nvidia произвеждат повечето от графичните карти, които ще намерите в лаптопите.
Повечето лаптопи, базирани на Intel, ще бъдат сдвоени с графична карта на Nvidia в линията GeForce, обикновено една от картите Max-Q, която е енергийно ефективната и удобна за лаптоп разклонение на настолните карти на Nvidia. Те обикновено са етикетирани с името на картата, след това с Max-Q: например GeForce GTX 1080 Max-Q. (Карта от ниво 2000 ще бъде по-мощна, но може да има по-лош живот на батерията.) Картите Max-Q обикновено са с около 15 до 25 процента по-малко мощни от версиите за настолни компютри, но все пак са доста мощни за игри и редактиране на видео.
GPU линията на AMD се нарича Radeon и варира от най-добрите Vega и RX карти до R-серия карти, които отразяват схемата за именуване Ryzen, където Radeon R9 е по-бърз и по-мощен от Radeon R7 серията, която е по-мощна от серията Radeon 5.
4. RAM памет
Колкото повече, толкова по-добре! Оперативната памет никога не е излишна. Това е памет с произволен достъп, известна като RAM и е това, което вашият лаптоп използва за съхранение на данни, докато процесорът прави неща с нея. Мислете за RAM като за вашето бюро. Всички неща, с които работите в момента, трябва да могат да се поберат на бюрото ви. Ако бюрото ви е твърде малко, нещата падат и не можете да работите върху тях. По същия начин, ако ви свърши RAM, няма да можете да отваряте повече раздели на браузъра или да завършите компилирането на видеоклипа си. В крайна сметка вашият лаптоп ще замръзне и ще трябва да се рестартира.
8 GB RAM би трябвало да са достатъчно за средния потребител на Windows в днешни дни, въпреки че надграждането до 16 GB ще направи вашия лаптоп много по-способен (а и е задължително за игри). Едно нещо, което трябва да проучите, преди да купите, е дали RAM паметта е запоена към дънната платка. Ако е така, няма да можете сами да надградите RAM, когато решите.
Ако програмирате и компилирате софтуер или редактирате видеоклипове, две задачи, които изискват много RAM, ще ви е необходимо минимум 16 GB, а вероятно ще бъдете по-щастливи с 32 GB. Както при процесорите, Chrome OS изисква по-малко. В Chromebook обикновено можете да се справите с 4 GB RAM, но надграждането до 8 GB ще ви позволи да имате отворени повече раздели в браузъра си, без да забавя работата. Стремете се към DDR4 RAM. DDR означава двойна скорост на данни.
5. SSD диск или твърд диск*
Твърдият диск е мястото, където ще съхранявате всичките си данни. Мислете за това като за шкаф за документи до бюрото ви. Най-често срещаният избор в наши дни е твърдотелно устройство (SSD), въпреки че някои бюджетни лаптопи все още използват въртящи се устройства.
Изберете SSD устройство, ако можете да си го позволите, и с поне 256 гигабайта. SSD са по-бързи, особено ако използват NVMe връзка, която премества данни навътре и извън твърдия диск много по-бързо от по-стария стандарт, известен като SATA. Понякога ще намерите лаптопи със SSD с NVMe за стартиране на операционната система, но по-старо SATA устройство за съхраняване на файлове. Това ви дава най-доброто от двата свята: бързина, където имате нужда, голямо дисково пространство и при това бюджетно.
Минималното пространство, което препоръчваме, е 256 гигабайта. Ако съхранявате всичко в облака или ползвате Chromebook, може да успеете да минете с по-малко, но е добре да имате място, ако някога ви потрябва. Ако планирате да инсталирате много игри или софтуер или да запазите много снимки или видео, това бързо ще изяде място.
* ВАЖНО: Може би сте забелязали, че вашият твърд диск изглежда никога няма да разполага с обявеното място. Например ако твърд диск е означен с 512 GB, реално ще ви покаже, че имате налични само 490 GB в Windows. Вие не губите място. Това е свързано с разликата между изчисленията на размера на двоичния и десетичния байт. Производителите на устройства използват десетични байтове, но Windows използва двоични, поради което отчитат различни размери. И двата са технически правилни, въпреки че размерът, който Windows отчита, е количеството дисково пространство, което действително можете да използвате за съхраняване на файлове.
6. Портове
Докато процесорът, RAM и твърдият диск ще имат най-голямо влияние върху производителността, количеството и типовете портове на вашия лаптоп са важни. Портовете са различни начини за включване на неща към вашия лаптоп, като USB устройства, или за презареждане. Ще искате поне един 1 USB-C, поне един 1 USB-A и жак за микрофон/слушалки.
Уверете се, че вашият лаптоп има четец на SD или MicroSD карти, ако сте фотограф и трябва постоянно да изтегляте изображения от вашия фотоапарат. В противен случай ще трябва да носите донгъл.
7. Уеб камера
Вашият лаптоп трябва да има уеб камера. Повечето уеб камери все още са 720p, особено на лаптопи с по-ниски цени. Това е добре, ако не го използвате много или ако предпочитате да се криете зад замъгляването на 720p. Тъй като Zoom и MS Teams са голяма част от работния живот за много хора, може да сте по-щастливи с 1080p камера.
Изборът!
След като стесните полето до няколко модела и все още имате въпроси - ние сме на разположение. Можете да пишете в Messenger чата по всяко време, а може да пишете на мейл или пък да се обадите по телефон.
Техническото съвършенство обаче не е всичко, така че не пренебрегвайте вашите лични предпочитания. Искате ли нещо, което изглежда по определен начин? Няма нищо лошо в това. Някои хора мразят идеята за пластмасов корпус. Дизайнът е важен както от практическа, така и от естетическа гледна точка. Не е приятно да ползвате лаптоп, който не харесвате.
В крайна сметка, изборът е във вашите ръце!